Zastosowanie ziół w ogrodnictwie: krwawnik pospolity - naturalny lek na rośliny ogrodowe i drzewa owocowe.

Jak pisałam wcześniej, krwawnik to wspaniały lek na kobiece dolegliwości oraz sprzymierzeniec w walce o ładną cerę.
O czym jednak nie miałam pojęcia to to, że krwawnik możne też leczyć rośliny! Oto garść przepisów i porad jakie znalazłam w internecie.

Jako surowiec zielarski zbiera się zarówno liście i kwiaty krwawnika pospolitego, ścinając rośliny 10 cm nad ziemią w okresie kwitnienia, od czerwca do września. Najlepiej ścinać rośliny ze stanowisk dobrze nasłonecznionych, gdyż wówczas zawierają najwięcej olejków eterycznych. W celu wysuszenia zebrany surowiec rozkłada się cienką warstwą i suszy w miejscu ocienionych i przewiewnym. Surowiec krwawnika suszy się także w piekarniku, w temp. do 35°C. Zasuszone ziele należy chronić przed światłem.

Krwawnik pospolity może mieć wielorakie zastosowanie w ogrodzie. Ostatnio coraz częściej doceniane są ozdobne odmiany krwawnika, które sadzi się na rabatach kwiatowych. Warto to robić, gdyż krwawnik rosnący w sąsiedztwie innych roślin zwiększa ich odporność na choroby. Na surowiec zielarski krwawnik warto uprawiać w ogródku ziołowym, gdzie pozytywnie wpływa on też na aromat innych ziół. Dodatek liści krwawnika do kompostu to sposób aby przyspieszyć proces kompostowania.

Z krwawnika przygotować możemy też ekologiczne środki ochrony roślin - wyciąg, wywar i napar.

Wyciąg z krwawnika - 1 kg świeżego ziela lub 100g suszonego krwawnika zalewa się 10 litrami wody i pozostawia na 24 godziny. Następnie przecedzamy przez podwójną warstwę gazy i rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:10. Opryskujemy rośliny przeciwko takim chorobom jak: mączniak prawdziwy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, plamistości liści, kędzierzawość liści brzoskwini. Stosuje się zapobiegawczo od początku fazy kwitnienia drzew owocowych i po zaobserwowaniu objawów chorobowych. Wyciąg należy zużyć natychmiast po przygotowaniu.

Wywar z krwawnika - 1 kg świeżych lub 100g suszonych roślin krwawnika zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 24 godziny (do tego momentu robimy wszystko identycznie jak w przypadku wyciągu), a następnie gotujemy przez 30 minut. Gotowanie pozwala na przechowywanie wywaru w zamkniętych słoikach przez okres do 3 miesięcy (trzeba zakręcić słoiki gdy wywar jest gorący). Wywar z krwawnika można stosować przeciwko szkodnikom drzew owocowych i warzyw kapustnych. Zwalczamy nim mszyce, miodówki, larwy pluskwiaków, gąsienice objadające liście (gąsienice zwójek na drzewach owocowych, gąsienice bielinka kapustnika i tantnisia krzyżowiaczka w uprawie warzyw kapustnych).

Napar z krwawnika - 1kg świeżego lub 100g suszonego ziela krwawnika zalewa się 5 litrami gorącej wody i pozostawia na 12 godzin. Stosujemy identycznie jak w przypadku wywaru z krwawnika.

Mam nadzieję, że uda mi sie w tym roku przekonać mamę do zastosowania naturalnego preparatu na mączniaka i mszyce które atakują między innymi róże.
Jeśli macie jakieś doświadczenie w tym temacie  proszę, podzielcie się informacją w komentarzu lub na moim mail'u: rudaslowianka2020@gmail.com


Komentarze